De Giessen en Linge drukt DD3 dieper in degradatiezorgen

De Giessen en Linge drukt DD3 dieper in degradatiezorgen

Na een lange winterslaap mochten de schakers weer aantreden in de zesde ronde van de KNSB-competitie. De Giessen en Linge ontving het derde team van het Koninklijk ’s Gravenhaagsch Schaakgenootschap “Discendo Discimus”, in goed Nederlands: “Al lerende leren wij”.

DD is één van de clubs die je liever uit dan thuis ontmoet, dit vanwege de historische locatie “Het Nationaal Schaakgebouw” waar de club gehuisvest is.

 

Maar goed, wij speelden thuis en we hadden de punten hard nodig.

 

De tegenstander van uw schrijver kwam niet opdagen waardoor De Giessen en Linge na een uur op voorsprong kwam.

Stand: 1 – 0

 

Hans Karelse speelde een rustige opening, maar bij het passeren rond zet 19 zag ik mogelijkheden voor Hans om tot stukwinst te komen.

Hans kwam op dezelfde gedachte, tegenstander Zwolsman kon de schade nog beperken tot een pion, maar kreeg daarvoor in de plaats een overweldigende aanval met twee torens op de zevende rij. Dan weet je het wel: da’s winst.

Stand: 2 – 0

 

Een tegenvaller op bord 2: Tim kwam niet gunstig uit de opening en probeerde met een dubbele torenruil het spel te vereenvoudigen. Hij overzag dat tegenstander Vosooghi daarna een belangrijke pion kon winnen. Belangrijk, omdat Vosooghi daarmee een vrijpion op de a-lijn kreeg. Tim zette nog alle zeilen bij om deze pion niet te laten doorstomen, maar het bleek tevergeefs.

Stand: 2 – 1

 

Tony Else speelde de Aljechin tegen Lothar van der Sluijs. Het evenwicht werd nooit echt verbroken met remise als logische uitslag.

Stand: 2½ – 1½

 

Roelof speelde een sterke partij tegen oude bekende Erik van der Graaf. Erik is in de periode 1979-1986 lid geweest van SC De Giessen. In 1985 werd hij clubkampioen, het jaar erna eindigde hij op de tweede plaats.

Op het eerste oog zag de stelling er dichtgeschoven uit, maar Roelof richtte langzaam zijn pijlen op de koning en hield ondertussen de vijandelijke troepen op de damevleugel in toom.

Het slot was schitterend: met twee geweldige lopers en een dame sloopte Roelof Eriks verdediging van twee paarden en een dame.

Stand: 3½  – 1½

 

Invaller Louis speelde de Italiaanse opening waarbij de lichte stukken al vrij snel terug in de doos belandden. Met torens en dame vocht hij het eindspel uit met tegenstander Vokurka. Ze gaven elkaar geen duimbreed toe waardoor remise onontkoombaar was.

Stand: 4 – 2

 

Met deze uitslag was de winst binnen handbereik. Bij captain Jeroen was het namelijk potremise ook al deed Jeroen nog verwoede pogingen om tegenstander Diaz Maguina tot een vingerfout te verleiden. Na tachtig zetten vond Jeroen het welletjes, hij gaf zijn machteloze pion vrijwillig op en berustte in remise.

Stand: 4½ – 3½

 

Eddy had de langste partij van iedereen in “De Havik”. Ondanks de toename van het rumoer hield hij het hoofd koel en wist zijn machtige pionnenblok in het centrum op het juiste moment naar voren te dirigeren. Tegenstander Cortenbach spartelde nog lang, maar was uiteindelijk machteloos met zijn toren tegen het loperpaar. Netjes uitgespeeld van Eddy.

Eindstand: 5½ – 2½

 

Met deze uitslag is De Giessen en Linge iets opgeklommen op de ranglijst met nu een 7epositie. Een plaats in de middenmoot ligt in het verschiet als wordt gewonnen van Voorschoten 2, onze volgende tegenstander.

 

Jaco Vonk, 10 februari 2019

De Giessen en Linge 1 mist overwinning tegen Rijswijk 2

De Giessen en Linge 1 mist overwinning tegen Rijswijk 2

Na een reis van ongeveer 45 min van onze thuisbasis gingen wij met volle moed naar Rijswijk.

Op de dure parkeerkosten €12,10 voor een paar uurtjes na werden we hartelijk ontvangen.

Het bleek een spannende zaterdagmiddag te worden met meerdere bizarre situaties op het schaakbord.

Jeroen Brandsma had een nieuwe opening deze week geleerd en kwam hier na 4 dagen mee tevoorschijn. Wit kwam snel actief te staan zwart echter liet zich niet gek maken.

Na de analyse bleek wit echt wel beter te staan maar na wat heen en weer geschuif werd het remise.

Hans Karelse kwam snel hier na vrolijk melden dat hij gewonnen had. Afgelopen woensdag was hij ook al op dreef met ons andere team. De overwinning had hij al snel achter zijn naam staan. Ga zo door Hans dit smaakt naar meer. 1 ½ -1/2

Jaco op bord 1 kwam als een kanon achter mij aan. Hij wist de tegenstander snel te overspelen won een pion en daarna vrij eenvoudig de partij 2 ½ – ½  in ons voordeel.

We snakken al enige tijd naar een overwinning dit seizoen en we hebben tot nu al een paar keer nipt ten onrechte verloren.

De overige borden stonden er ook op dit moment niet heel slecht voor.

Henk zijn partij kwam een beetje stroef op gang. Henk had nog steeds maar een 0 maar was vastberaden om hier verandering in te brengen. De partij liep redelijk stroef maar na enige tijd op de 26ezet kreeg Henk een geweldig paard op e5. Kreeg steeds meer druk en haalde via een omweg de buit binnen. 3 ½ – ½

Tim had een bizarre middag al was hij niet de enige.

In het middenspel miste Tim enkele kansen die volgens Fritz genoeg aanknopingspunten hadden gegeven om de partij tot een goede eind te brengen bleek het toch anders af te lopen. Tim ging aan het einde van het middenspel een spannende eindspel in en dacht hier enige tijd over na. Op dit moment stond ik vaak bij het bord en dacht dit komt goed en tot mijn verbazing speelde Tim het anders. Tim had een variant gemist dit hem zo leek later remise of zelf meer had opgeleverd. Volgende keer beter Tim.  3 ½ -1 ½

Er bleven nog 3 strijdende bikkels over Roeland Eddy en Tony.

Roeland zat tegenover eens tegenstander die al aardig op leeftijd was en goed de tijd nam en de stelling in zich op te nemen. Roelof verloor vrij vlot een pion en kreeg eigenlijk geen kansen meer. Hij probeerde aan het eind nog een geintje uit voor een pat stelling maar dat trapte zijn taaie tegenstander niet in. 3 ½ – 2 ½

De overige 2 strijders van ons bleven stevig in het zadel zitten en iedereen was er eigenlijk er wel van overtuigd dat de overwinning onze kant op zouden vallen.

De tegenstander van Eddy begon steeds meer en meer te stressen over de deur die open en dicht ging de hele tijd. Ook zat hij regelmatig trillend achter het bord. De tegenstander van Tony zat te zuchten en schudde regelmatig met zijn hoofd waar hij op dat moment ook alle redenen toe had.

Maar afijn.

Eddy had al een keer remise aangeboden met een kwal minder op het bord maar zijn tegenstander geloofde in meer.

Tony speelde een klasse partij maar de afloop van deze partij was erg bitter. Je kunt je zelfs afvragen of zijn tegenstander eigenlijk na dameverlies eigenlijk al niet moest opgeven.

Waar het mis ging was moeilijk te zeggen Tony is een heer op het bord en heeft eigenlijk de stijl alles zo netjes mogelijk te spelen en doet dit ook vaak. Vandaag was een dag om snel te vergeten na een compleet gewonnen stelling te hebben en dit niet te verzilveren door een vork van zijn tegenstander niet te zien. Tony iedereen leefde met je mee en voelde in zijn genen dat je dit niet verdiend had      3 ½ -3 ½

Tot slot wilde de tegenstander van Eddy geen remise maar nam dit op verzoek van zijn teamleider met tegenzin aan. 4-4

Tja wat kan ik als teamleider zeggen van deze uitslag. Het is een zure gelijk spel geworden. De hele middag leek het een ruime zege te worden maar dit resultaat doet toch wel een beetje pijn.

Maar om het om op zijn Johan Cruijffs te zeggen elk nadeel heeft zijn voordeel.

Dit was het laatste wedstrijd van dit jaar op naar het volgend jaar.

We zullen aan de bak moeten maar met ieders goede inzet moet de stijgende lijn toch voor te zetten zijn.

Dan rest mij een ieder fijne kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar te wensen.

 

Jeroen Brandsma

De Giessen en Linge onderuit tegen LSG 5

De Giessen en Linge onderuit tegen LSG 5

In het prachtige sportcomplex “De Basis” in Sliedrecht mocht het vlaggenschip van schaakclub De Giessen en Linge het vijfde team van het Leidsch Schaakgenootschap ontvangen.

Als je het zo leest, zou deze horde eenvoudig te nemen moeten zijn, maar de opstelling van de tegenstander kende een iets hogere gemiddelde rating dan die van ons team. Aan de bak dus.

Captain Jeroen Brandsma was als eerste klaar. Hij haalde een nette remise binnen met zwart op bord 5 tegen Folkert-Jan Geertsma die 270 ratingpunten meer bezat dan Jeroen.

Stand: ½ – ½

Op bord 4 had Roelof een interessante stelling tegen een gelijkwaardige tegenstander. Hij kreeg de Franse opening op het bord met wat druk op de koningsvleugel, maar waar zwart op de damevleugel plannen had. Het centrum stond vast. Roelof verzuimde naar eigen zeggen de damevleugel lam te leggen waardoor hij moest toezien hoe zwart zijn stelling langzaam kon verbeteren zonder dat Roelof iets op beide vleugels kon uitrichten. Uiteindelijk was het niet meer te houden voor Roelof.

Stand: ½ – 1½

Een tegenvaller op bord 2: Tim had een centrumpion veroverd in het middenspel tegen Henk van der Scheer en stond daarmee in hogere zin gewonnen. Het vereiste echter wel nauwkeurig spel en daar ontbrak het helaas aan in het vervolg. Door mindere zetten van Tim kon zijn tegenstander de stelling weer gelijktrekken met hoop op meer. In de tijdnoodfase wist Tim geen sluitende verdediging te vinden en ging ten onder.

Stand: ½ – 2½

Op bord 1 kwam Jaco Vonk al snel een pion voor, maar dit was gewoon een normale variant in het damegambiet. Jaco koos ervoor om deze pion te verdedigen, maar dat ging ten koste van zijn stelling. Door actief spel won tegenstander Marcel de Jeu de pion terug met een prettige stelling. Na de rokades moest Jaco forceren in het centrum om spel te krijgen. Dat lukte, maar Marcel had nog steeds de troeven op de damevleugel in handen. Jaco probeerde nog de achterlijn te bezetten met mataanval, maar dat werd bezworen met remise tot gevolg.

Stand: 1-3

Hans Karelse gaf de stand wat meer kleur door een overwinning op Patrick Groenendijk op bord 8. Het ging lang gelijk op, maar op de een of andere manier (ik heb het zelf niet gezien) heeft hij het evenwicht kunnen verbreken en Patrick op de knieën gekregen.

Stand: 2 – 3

Tony Else had het al snel voor elkaar. Toen ik langsliep zag ik een mooie stelling met penningen en open lijnen die naar mijn mening tegenstander Jaap Beetstra niet meer te boven zou kunnen komen. Toch wist hij de schade nog beperkt te houden en bereikte een toreneindspel met een pion minder. Tony wist dit echter met vaste hand naar winst te voeren, mooi gespeeld.

Stand: 3 – 3

We mochten even genieten van de gelijke stand, maar het zag er inmiddels niet goed uit bij de overgebleven strijders. Eddy was niet te tevreden over zijn centrumdoorbraak, omdat dit leidde tot problemen op de damevleugel. Tegenstander Jan-Willem van Drunink wist de druk daar goed op te voeren met pionwinst tot gevolg. Eddy zocht naar compensatie, maar hij kon geen bres slaan in de koningsstelling. Hij verloor nog een pion en kon even later de vlag hijsen.

Stand: 3 – 4

Aan Louis Rutgers dus de ondankbare taak om een gelijkspel uit het vuur te slepen. Dat werd een lastige zaak, omdat hij al een pion achterstond in een moeilijke stelling. Zijn tegenstander Wybe Evenhuis hield het voordeel vast en zorgde ervoor dat LSG 5 met de punten naar huis ging.

Eindstand: 3-5

 

Met deze uitslag is De Giessen en Linge achterin het peloton geraakt, maar met nog voldoende uitzicht om naar voren op te schuiven. In de volgende wedstrijd op 24 november wacht evenwel koploper Erasmus die tot nu toe alle wedstrijden heeft gewonnen.

 

Beide schaakteams van Sliedrecht wonnen hun wedstrijd en staan er beiden goed voor in de stand, respectievelijk derde en tweede.

 

Na de schaakwedstrijd schoven Roelof, Eddy en Jaco nog aan bij het avondeten (saté met nasi) dat werd geserveerd door de kantine van de sporthal.

Daarna mochten we nog even genieten van een volleybalwedstrijd van Sliedrecht Sport tegen landskampioen Abiant Lycurgus uit Groningen. We zagen Sliedrecht Sport de spannende eerste set winnen met 25-23 en hoorden later dat ze uiteindelijk met 3-0 hadden gewonnen!

 

Jaco Vonk, 4 november 2018

P.S. De stand in de 4e klasse H is na te lezen op https://knsb.netstand.nl/rounds/view/682.

Tim Schakel wint Fischer Random Chess toernooi

Tim Schakel wint Fischer Random Chess toernooi

Sinds 2015 wordt ieder seizoen een bijzondere schaakavond georganiseerd wat lijkt op een traditie in wording. Voor de derde maal werd een Fischer Random Chess toernooi gehouden, de toernooivariant die tot nu toe het meest wordt gewaardeerd. Iedere ronde worden de zware stukken op de onderste rij geplaatst in een min of meer willekeurige volgorde. Er wordt alleen nog rekening gehouden met de koning dus hoe dan ook tussen twee torens in moet blijven zodat aan beide zijden gerokeerd kan worden. In iedere ronde dus weer een nieuwe beginopstelling voor de spelers.

De vorige toernooien werden gewonnen door respectievelijk Jaco Vonk, Jan de Jong en Eddy Korevaar. Deze keer zou weer een nieuwe kampioen opstaan.

 

In de eerste ronde morste Jaco Vonk meteen een halfje tegen de stug spelende Wim Rietveld.

In de tweede ronde versloeg Jaco Eddy Korevaar die daarmee al op een grote achterstand werd gezet, omdat hij de eerste ronde al verrassend van Mark Couwenberg had verloren.

In de derde ronde stond de topper Henk Boot – Tim Schakel op het programma. Henk wist in die partij goed raad met de alternatieve beginopstelling en wist Tim in no timetot opgave te dwingen. Een sterke partij.

In de vierde ronde kreeg Henk met Jaco aan de stok. Het werd een spannende partij waarin Jaco in het slot iets handiger met de tijd omging. In die fase was de strijd nog alleszins kansrijk voor beide partijen, maar de tijd was nu eenmaal op voor Henk.

Daarmee kwam Jaco op kop van de ranglijst, maar dat duurde niet lang, want in ronde 5 wist Tim Schakel in een mooie partij van hem te winnen. Jaco verdiende weliswaar een pionnetje, maar Tim had de beste stelling en won op basis daarvan overtuigend de partij.

Na ronde 5 dus Tim en Henk op kop met 4 uit 5, gevolgd door Jaco met 3,5 punt.

In ronde 7 werd Jaco uitgeschakeld door André van Wingerden. André ging beduidend beter om met de Fischer-opstelling en wist Jaco onoverkomelijke problemen te bezorgen met als gevolg een mooie overwinning. Hans Karelse wipte ook nog over Jaco heen en hield met André nog een kleine kans op de eindoverwinning. Tim hield met kunst-en-vliegwerk zijn partij tegen Chris Tromp overeind en wist in een sterke eindfase pas te winnen.

In de laatste ronde maakten Tim en Henk geen fout en eindigden gezamenlijk met 6 uit 7. Tim had echter iets meer weerstandspunten en eindigde op basis daarvan op de eerste plaats. Henk dus tweede en uiteindelijk Jaco toch nog derde, maar wel op ruime achterstand. André verloor ongelukkig van Henk van der Hoek en eindigde daarmee op de vierde plaats met 4 uit 7. Eervolle vermelding ook voor Mark Couwenberg die ook met 4 uit 7 een sterk toernooi had gespeeld.

Eindstand:

NrPnoNameBirthdayRatingScoreWPSBTPRRCW-WE
12Schakel, Tim195820046,028,522,50213318231,07
23Boot, Henk195319866,028,023,50211918001,15
31Vonk, Jaco197121384,525,515,2519411796-1,35
49Van Wingerden, André198216634,029,013,00180817311,25
57Van der Hoek, Henk195716944,025,512,50171716250,32
65Karelse, Hans194717984,025,09,5017191612-0,53
711Couwenberg, Mark197515244,019,09,00169816321,62
812Post, Jan194715153,522,07,25156615450,55
910Tromp, Chris197115923,029,08,50170217480,75
104Korevaar, Eddy196518883,028,07,5017101623-1,39
116Delwel, Ernst195917783,021,56,0016151612-1,51
1214Visser, Huig195710022,020,52,00118816051,03
1313Van der Heijde, Johan196210111,519,02,25112315660,51
148Rietveld, Wim196316640,522,52,2511791538-3,47

Warme 2e speelavond Merwede jeugdschaakcompetitie: Van lekke band tot chipsmoment

Warme 2e speelavond Merwede jeugdschaakcompetitie: Van lekke band tot chipsmoment

Voor de tweede speelavond van de Merwede jeugdschaakcompetitie waren de 17 viertallen van Dordrecht, Giessen en Linge, Meerkerk, PASCAL, Sleeuwijk en Sliedrecht op 20 april 2018 uitgeweken naar het Denksportcentrum in Papendrecht. Onderweg ernaartoe kreeg het eerste team van Meerkerk autopech. Een lekke band maakte verder doorrijden onmogelijk. Snel werd een reserve auto met chauffeur geregeld, zodat de vertraging van ronde 1 beperkt bleef tot een kwartier.
Over reserves gesproken, of het nu door het uitzonderlijk warme voorjaarsweer kwam of niet, maar diverse teams hadden nogal met wat afzeggingen te maken. Deels werd dit opgelost met reservespelers. Voor het andere deel werd de oplossing gevonden door spelers die de ene schaakclub over had, te laten mee schaken in teams van andere clubs. Mooi dat dit zo kon gebeuren.
Zo werd het als vanouds een gezellige, gemoedelijke en sportieve schaakavond, waar iedereen tevreden en met plezier op kan terug kijken. Op de borden werden spannende partijen gespeeld die de ene keer door de witte stukken werden gewonnen en de andere keer door de zwarte stukken. In de poules 1 en 2 werd geen enkele remise genoteerd, wat toch wel heel bijzonder genoemd mag worden, omdat de spelers erg aan elkaar gewaagd zijn. In poule 3 eindigden 2 van de 24 partijen in remise. Deze kwamen op naam van Dennis van den Boomgaard (Giessen en Linge 3) en Boaz Huisman (PASCAL 2) en van Jennifer de Bruin (Meerkerk 2) en Siem de Jager (PASCAL 2). In poule 4 remiseerden de spelers in 7 van de 40 partijen. Baruch Alberts (Sliedrecht 2) werd in deze poule met 2 keer een half punt de remisekoning.
Voor een aantal spelers was het hoogtepunt van de avond opnieuw het chipsmoment, dat dit keer vlak voor het ingaan van de laatste ronde werd ingelast. Na het gekraak tussen de kiezen, werden de hersens nog eenmaal gekraakt om promotie te bewerkstelligen of degradatie te voorkomen.
Poule 1
In poule 1 pakte Giessen en Linge de eerste plaats door van Sleeuwijk te winnen, terwijl PASCAL tegen Sliedrecht op een gelijkspel bleef steken en genoegen moest nemen met de tweede plaats. Mede hierdoor degradeert Sleeuwijk 1 naar poule 2.

Poule 2
Daartegenover staat echter dat Sleeuwijk 2 poule 2 wist te winnen door in de laatste ronde directe concurrent Giessen en Linge 2 te verslaan. En dus promoveert Sleeuwijk 2 naar poule 1. Stuivertje wisselen heet dat. We zijn benieuwd wat dit op de slotavond van 25 mei voor de opstellingen van Sleeuwijk 1 (in poule 2) en Sleeuwijk 2 (in poule 1) gaat betekenen.
Het degradatieduel in de laatste ronde van poule 2 tussen Meerkerk 1 en Dordrecht 1 eindigde in 3 tegen 1. Voor Dordrecht betekent dit dat het de volgende keer in poule 3 gaat proberen het verloren gegane terrein meteen weer terug te winnen.

Poule 3
In poule 3 veroverde Meerkerk 2 de promotieplaats door in de laatste ronde overtuigend PASCAL 2 te verslaan, dat tot dat moment de ranglijst aanvoerde. Giessen en Linge 3 wist in deze poule het vege lijf te redden ten koste van Sleeuwijk 3, dat dus naar poule 4 degradeert.

Poule 4
Uit die poule 4 promoveert Sliedrecht 2. Maar het had niks gescheeld (slechts 1 bordpuntje verschil) of Dordrecht 2 was er met de promotie vandoor gegaan. Weliswaar had Sliedrecht het onderlinge duel gewonnen, maar het verslikte zich daarna in Meerkerk 3, waardoor Dordrecht in matchpunten weer op gelijke hoogte kwam. In de laatste ronde wonnen beide teams met de maximale score van 4 tegen 0 van PASCAL 3 en Meerkerk 4, zodat Sliedrecht de voorsprong van het ene bordpunt behield.

De derde en tevens laatste speelavond van de voorjaarseditie van de Merwede jeugdschaak competitie zal op 25 mei in Sliedrecht plaatsvinden. In poule 1 wordt dan gestreden om de grote beker, maar individueel zijn er ook prijzen te winnen, waarbij tevens de resultaten van eerdere speelavonden meetellen. Wat dat betreft deden spelers als Boaz van den Donk, Boaz Verheuvel, Kristel van Middelkoop, Max Eppinga, Mayhan Shirali, Rafaël Alberts, Robin Tenhunen en Shams Yaseen goede zaken door tijdens deze tweede speelavond de volle buit van 3 punten binnen te halen. Spekkoper was echter de pas 6 jarige Floris Blom, die als invaller in diverse teams 4,5 uit 5 wist te scoren!!!

Uitgebreide uitslagen staan hier.

Een mooie fotoreportageEen mooie fotoreportage is hier te zien!

Hans van den Beukel, Schaakclub PASCAL, Papendrecht

Giessen en Linge actief in Meerkerk

Giessen en Linge actief in Meerkerk

Afgelopen zaterdag 7 april vond het 2e Meerkerks open jeugdtoernooi plaats, ditmaal met zo’n 70 deelnemers uit de wijde regio. Schaakvriend Herbert Eppinga wist er een geslaagd evenement van te maken, met betrokkenheid vanuit het gehele dorp. Giessen en Linge was met 14 jeugdleden aangetreden, voor velen een mooie eerste ervaring met toernooischaken.

Er zijn prachtige foto’s gemaakt, hier te bekijken